Content-type: text/html; charset=UTF-8' Proof Membran | Tek Yüz Perde Yalıtımı | İzolasyonu

Tek Yüz Perde Yalıtımı - İzolasyonu


tek yüz perde izolasyonu


ExtruBit F, ExtruThene F, ExtruPol F, ExtruProof F proof membran, tek yüz perde yalıtım uygulamaları kapsamında hızlı ve ekonomik çözümler sunmaktadır. Özellikle iksa perde yüzeylerinde özel yüzey hazırlıklarına gerek duymamaktadır. 

Arkasında çalışma payı olmayan ve bozuk yüzeyli olan bu bölgeler temel ve perde yalıtımı uygulamaları için her zaman problem oluşturmakta ve detay çözümlerini karmaşık hale getirmektedir.

Yer yer bazı projelerde tek yüz perde bölgelerinden çift yüz perde alanlarına geçiş yapılması zorunluluğu , izolasyon uygulamalarını daha da karmaşık hale getirdiği çok açıktır.  Bu zorluklara perde arkasından gelen negatif su basıncı, ağaç kökü etkileri , boru ve kablo geçiş detaylarıyla yeraltı su kimyasallarının eklenmesi yüksek performanslı ve garanti yalıtım çözümü sunan ExtruBit F, ExtruThene F, ExtruPol F, ExtruProof F proof membran sistemi, ek yeri birleşimleri sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilip 2 atm hava basıncı ile test edilebilme imkanı olan yalıtım sistemlerimizi öne çıkarmaktadır.


Tekyüz Perde İzolasyonu / Yalıtımı Sistem Avantajları :


tek yüz perde yalıtımı
 • Serbest serim olarak uygulanır, bozuk yüzeylerde ( İksa perde yüzey, püskürtme beton - shotcrete v.s. ) uygulama kolaylığı sağlar. 
 • Elastiktir. Donatısız versiyonu olan proof membran ürünlerimiz %600 a kada kopmada uzama performansı vardır. Yapısal hareketlerden ve zamana bağlı farklı konsalidasyon oturmalardan etkilenmez.
 • Negatif su basıncından etkilenmez. 600 kPA ( 6 Bar ) su basıncına dayanıklıdır.
 • Ek yeri birleşimleri çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilerek, 2 atm hava ile test edilir. İşçilik hatalarını ortadan kaldırır. 
 • Dökülen betona her noktada su geçirimsiz bağ kurar. İç taraftan perde kalıbı ile birlikte yükselerek uygulandığı için perde beton dökümü ile birlikte yalıtım imalatı tamamlanır. Projeye hız ve performans sağlar. Suyun proof membran ile perde arasında ilerlemesine engel olur.
 • Hava koşulları ( Kar, Yağmur ), ıslak ve çamurlu yüzeyler gibi olumsuzluklar uygulama hızı ve performansını etkilemez.
 • Soğuk derz bölgeleri için özel geliştieirmiş ExtruSeam su tutucu profilleri sayesinde güvenli detay geçişi sağlar.
 • Boru - kablo geçişi, köşe dönüşleri v.b detayları için özel aksesuarları vardır. Güvenli ve kolay yalıtım sağlar.
 • Bitki ve ağaç kökü etkilerine karşı tam dayanımlıdır. 
 • Yeraltı kimyasalları, artezyen suları, üre, sülfat tuzları, kostik, deniz suyu, siyanür, bitüm, asitli çözeltiler, ozon v.s kimyasallara karşı tam dayanımlı olup, zamanla performansını kaybetmez.
 • Zamanla özelliklerini kaybetmez. Yaşlanmaz yapıdadır. Bünyesinde plaslikleştirici, yumuşatıcı, ağır metallar bulundurmaz. Dolgu maddesi kalsit v.b. içermez.
 • Temelde hangi membran sistemi kullanıldı ise ( ExtruBit®F veya ExtruPol®F ) tekyüz / çiftyüz perde bölgelerinde ve hatta teras yalıtımları kapsamında aynı ürün kullanılır. Uygulama bölgesine göre membran kalınlığı ve tipi değişmez. 


Tekyüz Perde - Top Down İnşaat Yöntemi Proof Membran Su Yalıtımı - Kuyu Temel İzolasyon Uygulama Metodu


Mekanik yöntemlerle ( gazlı çivi çakma tabancası ile ) perde yüzeyine asılan ExtruBit®F / ExtruThene F membran ruloları perde yüksekliğince her 10 m‘de bir geçici olarak sıfırından sabitlenip asılmalı, yukarıdan aşağıya açılarak sarkıtılmalı , açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilmelidir. 

Geomembran üst kotu her bir döküm için filiz boyunun en az 30 cm yukarıda olmalıdır. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey sıcak hava kaynaklar yapılmalıdır. 

tek yüz perde izolasyonu


Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanılmalıdır. Perde yükseldikçe aynı şekilde hem boy hem de etek kaynakları yapılarak yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanmalıdır. 

Tüm kaynaklar basınçlı hava ile test edilmeli ( 2 atm  ) ve geomembran üzerinde görsel testler yapılmalıdır.

Çift yüz perde geomembran su yalıtımı uygulaması kapsamında kalıp söküldükten sonra, tij delikleri yüksek mukavemetli , büzüşme yapmayan tamir harçlarıyla doldurulup, dairesel kesitli ExtruBit®F membran parçasının sıcak hava kaynağı ile perde geomembranına el kaynağı yardımı ile kaynatılması sureti ile perde imalatı tamamlanacaktır. 

Tüm iç ve dış köşe birleşimlerinde Schedetal / Tarman detaylarına uygun olarak yerine özel sistem aksesuarları ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır.

Perde yalıtımında kullanılan betona yapışan proof membran, dolgu öncesi XPS Isı yalıtım levhası ( 5 cm kalınlık – 28 kg/m3 yoğunluk ) ile korumaya alınmalıdır . XPS ısı yalıtım levhaları aralarında derz boşluğu kalmayacak şekilde, ExtruBit F, ExtruThene F, ExtruPol F, ExtruProof F proof membran a sabitlenmelidir. 

Sabitleme uygulaması için havanın nemi ile sertleşen, poliüretan esaslı montaj köpüğü veya arkası yapışkanlı montaj pimi kullanılmalıdır.

İzleyerek HDPE esaslı drenaj levhası ( en az 150 kN/m2 basma mukavemetine sahip ) , XPS ısı yalıtım levhası üzerine sabitlenerek geri dolgu uygulamasına geçilecektir.

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR | İZİNSİZ KOPYALANAMAZ | TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİC LTD ŞTİ 2010