Content-type: text/html; charset=UTF-8' Perde Yalıtımı - Proof Membran

Perde Yalıtımı - Proof Membran


Dikey Uygulama

Mekanik yöntemlerle perde yüzeyine asılan ExtruThene / ExtruBit / ExtruPol / ExtruProof proof membran ruloları perde yüksekliğince her 10 m‘de bir geçici olarak sıfırından sabitlenip asılmalı, yukarıdan aşağıya açılarak sarkıtılmalı , açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilmelidir. Geomembran üst kotu filiz boyunun en az 50 cm yukarıda olmalıdır. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey sıcak hava kaynaklar yapılmalıdır. Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanılmalıdır. Perde yükseldikçe aynı şekilde hem boy hem de etek kaynakları yapılarak yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanmalıdır. Tüm kaynaklar basınçlı hava ile test edilmeli ( 2 atm ) ve geomembran üzerinde görsel testler yapılmalıdır.

Kalıp söküldükten sonra, tie-­rod delikleri yüksek mukavemetli , büzüşme yapmayan tamir harçlarıyla doldurulup, dairesel kesitli membran parçasının sıcak hava kaynağı ile perde geomembranına kaynatılması sureti ile perde imalatı tamamlanacaktır. ( Çift yüz perde imalatlarında ) Tüm iç ve dış köşe birleşimlerinde Schedetal / Tarman detaylarına uygun olarak yerine özel sistem aksesuarları ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır.


Perde yalıtımında kullanılan ExtruThene / ExtruBit / ExtruPol / ExtruProof proof membran, dolgu öncesi XPS Isı yalıtım levhası ( 5 cm kalınlık – min 30 kg/m3 yoğunluk ) ile korumaya alınmalıdır . XPS ısı yalıtım levhaları aralarında derz boşluğu kalmayacak şekilde , derz binileri lambalı olmalı ve mutlaka ExtruBit®F Geomembran a sabitlenmelidir. Sabitleme uygulaması için yalıtım montaj pimi montaj kullanılmalıdır.

İzleyerek  proje  detayına  göre  koruma  duvarı  veya  PP  geotekstil  keçe  lamine  edilmiş  olan  drenaj  levhası ( 250 kN/m2 ) , montajı yapılmasını takiben geri dolgu uygulamasına geçilecektir.

Perde yalıtımında toprak seviyesinin yaklaşık 30 cm üzerinde kilitleme yapılmalıdır. Perde kalıbı , geri dolgu üst kotu içine beton dökümü öncesi yerleştirilen ExtruSeam 320 -­‐ 320 mm genişliğinde su tutucu profiline , yarı otomatik sıcak hava robot kaynağı yardımı ile sabitlenmesini-­kaynatılmasını takiben uygulama tamamlanacaktır.

Kalıp söküldükten sonra, tie-rod delikleri tamir harçlarıyla kapatılıp, bitül kauçuk esaslı yapışkan ve FPO esaslı yapışkanlı bant ile kapatılarak su geçirimsiz hale getirilir.

Tüm iç ve dış köşe birleşimlerinde imalatçı detaylarına uygun olarak yerine özel aksesuarlar ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır.
Boru geçişleri gibi penetrasyonların olduğu bölümlerde özel kesilmiş membran parçaları üzerinde, membranda uygun yakalar oluşturularak (1cm’lik), boru etrafı uygun yapışkanlı bant ile dönülecek, yaka kısmının membran ile bindirme yapması sağlanacaktır. Son olarak özel kesilmiş membran parçası serilmiş olan membran üzerine bitül kauçuk esaslı kendinden yapışkanlı bantlarla yapıştırılacaktır.

perde yalıtımı


Bodrum betonarme perde yüzeylerinde, kalıp gergisi için kullanılan (tierot) ankraj demirlerinin çıkarılması sonrasında kalan boşluklar;

·      Su geçirimsiz malzeme katkılı harç ile doldurulması sonrasında kullanılan gergi çapına uygun sert plastik Tierot Tapası ile,

·      Delik çapında deformasyon olması  halinde, kalan boşlukların yine

        su geçirimsiz malzeme katkılı harç ile doldurulması sonrasında

        kayın veya gürgen ağcından yapılacak kamaların çakılarak,

perde yüzeyinin içinden ve dışından kapatılacaktır. (Harç içine yaş hacim genleştirici plastifiyen beton ve harç toz katkısı katılacaktır.)                       (100 Kg. çimento için 150 gr.)

Kapatılmış olan tij delikleri özel yapışkanlı parçalarla membran üzerine bindirilerek yapıştırılacak ve delikler kapatılacaktır.

 

Kompartmantasyon ve Soğuk Derz Enjeksyon Hortum Montajı ve Yalıtım Uygulaması

ExtruThene / ExtruBit / ExtruPol / ExtruProof proof membran yalıtım sisteminin uygulamasını takiben temel altı ve perde yüzeylerinde enjeksiyon hortum sistemi montajı yapılacaktır. Delikli dış çapı 12,50 mm iç çapı 6,50 mm genişliğinde olan enjeksiyon hortumu , devamlı olarak veya farklı zamanlarda sistem içine özel çimento solüsyonu , poliüretan reçine malzemelerinin enjekte edilmesini ve su ile reaksiyona giren özel karışımları gerekli durumlarda müdahale amaçlı enjekte edilmesini  sağlamaktadır.

Delikli enjeksiyon hortum sistemi özel bağlantı ve sabitleme aksesuarları ile montajı yapılmakta olup , emme ve basma yan hortum bağlantı ve paker aksesuarları ile montajı yapılmaktadır. ExtruThene / ExtruBit / ExtruPol / ExtruProof proof membran yalıtım sistemini tamamlayıcı sistem olarak montajı yapılmaktadır.

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR | İZİNSİZ KOPYALANAMAZ | TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİC LTD ŞTİ 2010